Problém : Vlasy nerostou!

To je jen zdání. Ve skutečnosti vlasy rostou, mohou být však poničené či špatně „živené“ a tudíž nemají šanci růst do délky. Je tedy důležité se zamyslet nad jejich péčí. 

a)    Překontrolujte konečky - jsou-li roztřepené či polámané, postižená část by měla jít pod nůžky. Pokud neodstřihnete roztřepené konečky, vlas se začne dvojit po své délce a celkově zeslábne- na konci celé procedury vypadne. Lámavé konečky vás zase připravují o délku vlasů, které jste dosáhli během určitého času- ulomí se a délka vlasů tudíž zůstává na stejné úrovni. Při zástřihu je dobré střihnout nejméně půl cm nad roztřepenou částí, protože i vlas který se ještě netřepí už může být poškozený a třepení by mohlo pokračovat. Důležité je také stříhat ostrýma nůžkami, tupé opět mohou vlas poškodit. Třepení a lámání konečků lze zabránit např. vlasovými oleji, o těch však později.

b)    Dbejte na správnou péči - tzn. snažte se vyhnout fénování, kulmování, chemickému barvení, melírování či trvalé, zběsilému česání a jiným útokům na vlasy, jejichž vinou se vlas trvale naruší. Co se týče hřebenů, pořiďte si kartáč celodřevěný nebo kartáč s kančími štětinami..Štětiny a jehlice v hřebenu by měly být vsazeny přímo do dřeva ( ne do gumy, ta elektrizuje vlasy)

c)    Nepodceňujte mytí vlasů - nekvalitní šampon dovede nadělat pořádnou neplechu . Místo klasických šamponů z drogerie vyzkoušejte přírodní šampony ze zdravé výživy. Doporučuji také zkoumat složení šamponu zdali například neobsahuje ropné deriváty, či tak známé silikony-cony, které se na vlase nabalí a postupem času mohou způsobit plihnutí a ztrátu lesku vlasu. Mějte však na paměti, že každý má vlasy jiné; jednomu si vlásky libují po přírodních šamponech, avšak u jiného se mohou přesušovat, ztratit lesk, zkrátka jim přírodní kosmetika nesedí. Pokud tedy s nimi nejste spokojeni, nebojte se vrátit k chemickým. Dále nemyjte vlasy příliš často, aby se nepřesušovaly. Doporučuji tak dvakrát do týdne.

d)    Co se týče kondicionéru - záleží na každém, jak často mu vyhovuje nanášet. Někdo potřebuje kondicionér po každém mytí, aby vlasy rozčesal, někdo třeba jen jednou týdně, někdo kondicionér nepoužívá třeba vůbec a vlasy má zdravé. Je také důležité brát v potaz typ kondicionéru; některé jsou plné silikonů, takže je lepší je nanášet méně často, jiné jsou lehoučké, bezsilikonové (dnes už se to netýká jen přírodních, vyrábějí se i chemické šampony a kondicionéry bez silikonů), tudíž by vlasy neměly zatěžovat.

e)    Pro růst vlasů je nesmírně důležitá správná životospráva - snažte se tedy omezit kouření (ne-li s ním přímo přestat), obloukem se také vyhýbejte častému popíjení alkoholu či pojídání tučných a mastných jídel. Oproti tomu se pokuste konzumovat více ovoce,  zeleniny a potravin s obsahem křemíku, zinku, selenu. Důležitý je přísun tekutin. Vyzkoušejte třeba různé čaje, jako je Křemíková bomba (pro více informací se můžete podívat do vlákna Dr. POPOV) či čaj ze zázvorem.

f)    Jistou roli mají i doplňky stravy - zinek, křemík, hořčík, selen, pangamin, chlorella, Hair booster,…není nutné pořizovat si drahé tablety, spíš překontrolujte složení a zjistěte, na jakém místě se nachází daná látka. Pokud zaujímá jedno z posledních míst složení, podívejte se po jiných tabletkách.

g)    Nestresujte se! Stres je hotový vlasový zabiják. Snažte si dopřávat hodně spánku.

h)    Růstu vlasů je možné pomoci i zevně, totiž za pomoci aplikace podpůrné kosmetiky. O ní opět později.

i)    Nepodléhejte stříhacím mániím - pokud to na vás přijde, smotejte vlasy do drdolu a snažte se rozptýlit něčím jiným (například prohlížením dlouhovlasých obrázků).

Dodržováním těchto zásad by se vám měla kvalita vlasů zřetelně zlepšit.

   

Vliv stravy na růst vlasů


Někteří lidé si myslí, že vlasy jsou záležitostí zevnějšku člověka. Ale není to zdaleka tak jednoduché. Lidský zevnějšek je totiž jakousi odezvou pro stav našeho těla. Proto je dobré vyhýbat se alkoholu, cigaretám, drogám a jiným neprospěšným látkám, které mají neblahý vliv na lidské orgány a organismus celkově.Je tedy dobré naučit se jíst pravidelně vyváženou stravu a dopřávat si dostatečný přísun tekutin.

 

Jakou roli mají vitamíny a jiné podpůrné prostředky?


Především dodají tělu potřebné látky, které si není schopno vzít z běžné stravy, jako vitamíny a minerály. Uvádím stručný přehled nejdůležitějších vitamínů, minerálů a stopových prvků které mají vliv na stav vlasů, jejich účinky a zdroje v potravě.

 

Vitamíny a minerály důležité pro zdravé vlasy

 

  • Vitamíny B-komplexu- nejdůležitější vlasové vitamíny, které zabraňují vypadávání vlasů, chrání před UV zářením. Nedostatek těchto vitamínů se projevuje výskytem lupů a zvýšené maštění vlasové pokožky. Zdroj: všechny tyto vitamíny jsou obsaženy v přípravku Pangamin, dále je můžeme najít v luštěninách, obilninách a vnitřnostech, také ve vajíčku a mléčných výrobcích, květáku, hroznech.
  • Vitamín A- pomáhá redukovat nadměrnou funkci mazových žláz. Zdroj: Mrkev, rybí tuk, játra, zelí, brokolice, kukuřice.
  • Vitamín C – důležitý antioxidant nejen pro zdraví vlasů, ale celého těla. Zdroj: Černý rybíz, zelená a červená paprika, brokolice, kiwi, jahody, kedlubny, pomeranče, čínské zelí, mandarinky.
  • Vitamín E- dodává vlasům hebkost. Zdroj: máslo, mléko, soja, burské oříšky, olej z pšeničných klíčků.

Mezi minerály důležité pro zdraví patří

  • Vápník- základní prvek pro zdravý růst vlasů. Zdroj: mléčné výrobky, ryby, ořechy, čočka, pivovarské kvasnice.
  • Selen – podporuje rychlý růst vlasů, zabraňuje vypadávání. Zdroj: Schizandra, kukuřice, dýně, dýňová semínka, syrovátka, luštěniny.
  • Křemík – posiluje vlasy a zabraňuje jejich vypadávání. Zdroj: Banány, rozinky, čočka, luštěniny, pečivo, bambus, rýže.
  • Zinek – Zinek slouží jako prevence proti vysušeným vlasům a mastné kůži. Zdroj: Hovězí a vepřové maso, játra, vejce, plody moře, v menší míře drůbež. Dále jej obsahují sýry, fazole, pšeničné klíčky, ořechy (zejména para ořechy), mandle, dýně a dýňová semínka
  • Síra- síra je hlavní komponent struktury vlasů, proto je dobré ji doplňovat. Zdroj: cibule, česnek, vejce, chřest, mořské ryb a mléčné produkty.
  •  Draslík- podporuje zdravý růst vlasů a prokrvuje vlasovou pokožku. Zdroj: avokádo, fazole, brambory, rozinky, jogurt.
  • Mangan- působí proti pomalému růstu vlasů. Zdroj: cereálie, vejce, avokádo, ryby, kuřecí maso.
  •  Jod- proti suchým vlasům a jejich vypadávání. Zdroj: ryby, řasy, jodizovaná sůl, česnek. 
  • Hořčík- podporuje růst a chrání před lámáním a vysušováním vlasů. Zdroj: maliny, meloun, banán, ořechy, pšeničné klíčky.

 

Osvědčené doplňky stravy

 

 

Biosil - jeden z nejvíce oblíbených přípravků na podporu růstu vlasů, zklidnění pleti a zpevnění nehtů. 

*Leontýnka*, vlákno Biosil: Biosil je perfektní doplněk když se někomu hodně třepí vlasy nebo nehty. Kdysi-asi před 2 roky a něco- se mi hrozně třepily nehty a vlasy. Babi mi koupila Biosil plus a spravilo se mi to do měsíce. Od té doby co ho používám a střídám s jinými přípravky se mi vlasy ani nehty netřepí. Zlepšení kvality vlasů a jejich zrychlený růst očkávat nemůžete,je to jen doplněk a může pomoci jen tak,kde něco chybí,ale celkově je velmi dobrý a není předražený.

Jarulee, vlákno Biosil: Já jsem brala Biosil (2 tablety) a k tomu ještě Vápník-Hořčík-Zinek (1 tableta) denně čtyři měsíce v kuse. Teď mám pauzu. Začala jsem s tím, protože mi přišlo, že mi hodně padají vlasy. Padají sice pořád stejně, ale aspoň se míň mastí, zdají se mi pevnější a dokonce mi přijde, že i rychleji rostou (u nehtů je ta rychlost markantní). Pleť se mi zdá vypnutější, ale takoví ti malí hnusáci se mi dělají pořád. Celkově doporučit můžu, ale rozhodně tablety nepolykejte na lačný žaludek, jednou mě to pěkně prohnalo

Pangamin (pivovarské kvasnice) - je bohatým zdrojem vitamínů skupiny B. Působí dobře na růst vlasů a pročištění pleti. Pozor podporuje chuť k jídlu. 

Sammael, vlákno Pangamin a kvasnice pro krásné vlasy: Já Pangamin svého času užíval asi 3 měsíce a na vlasech se to velmi projevilo,jak na kvalitě tak i na rychlosti růstu,či na padání...už je,ale asi rok neberu a na vlasech je to znát....Asi zase začnu. I nu B vitamín a některé minerály jsou mooc důležité

lilly, vlákno Pangamin a kvasnice pro krásné vlasy: Už ho beru víc než rok, i když jsem to občas flinkala. Když jsem snědla čtyři tablety denně, tak jsem větší chut k jídlu nezpozorovala. Ted beru 12 tablet denně a opravdu častěji čučím do ledničky.

Žvýkací křemík - na foru doporučovaný proti lámaní a třepení vlasů. 

*Leontýnka*, vlákno Žvýkací křemík: Ne nikdy se mi vlasy nelámaly a to ani po drastickém melíru a následných přelivech,nešetrném kartáčování atd. No a celkově se mi třepila asi jednou v životě-koupila jsem si žvýkací křemík a roztřepené konce velmi rychle zmizely. No a zatím se nevrátily Myslím že je to tím že pravidelně užívám přípravky na vlasy.

Bílá pivoňka, vlákno Žvýkací křemík: Mně to tedy nechutná vůbec a když to koušu tak to skřípe mezi zuby, ale to mi je vcelku jedno, protože co to užívám cca 2 týdny tak mám fakt pevnější nehty, akorát nevím jak s vlasy, to se hned asi nepozná ale já vytrvám 

hankabar, vlákno Žvýkací křemík: Tak uz ho mam! Jeste v buse jsem slupla prvni tabletku a mile me prekvapilo, ze je i proti problemum s kuzi, (ktere vzdy v zime mam:-( ) S pravidelnosti snad problem byt nemusi, nechte to treba u zubniho kartacku, nebo u hrebenu. Ja si par tablet necham pro jistotu v praci. P.S. Chut vazne nic moc:-)

 
 

Chemická vs. Přírodní kosmetika a vliv na vlasový růst

Téma poměrně diskutabilní. Někteří lidé preferují kosmetiku s chemickými přísadami, jiní dávají přednost přírodě. Neberme teď v potaz etické a finanční důvody, co se (ne)používání jednotlivých druhů kosmetiky týče. Každému člověku sedí zkrátka něco jiného. Co jsem na fóru vypozorovala, vyskytují se tři základní skupiny lidí:

  • Lidé mající citlivou pokožku hlavy obvykle dávají přednost přírodní kosmetice. Chemická kosmetika pro ně není vhodná a vlasy po ní vypadají nehezky.
  • Lidé, kteří preferují chemickou kosmetiku proto, že nesnesou kosmetiku přírodní, která jejich vlasy vysušuje.
  • Lidé, kteří si mohou na vlasy napatlat cokoli (dokonce i mycí prostředek) a stejně vyjdou s více jak přijatelným výsledkem.


Nejdelších vlasů podle statistik dosahují obvykle lidé ze třetí jmenované skupiny. Jejich vlasy si na nic nestěžují a jsou zkrátka odolnější. Nelze však s přesností určit, jestli přírodní či chemická kosmetika má větší či menší vliv na růst vlasů. Jak už jsem řekla, každý si musíme přijít na své.

 

Vlasové oleje

Vlasové oleje jsou nezbytnou součástí výbavy každé dlouhovlásky/dlouhovlasatce. Pomáhají zadržovat potřebnou vodu ve vlasech a tím zabraňují třepení, lámání a následovanému zkracování vlasů. Ne každý olej je však vhodný k vlasovým experimentům. Především by měl být lisovaný za studena. Jak ho budete aplikovat, záleží na vás. Někdo jej může vtírat po každém mytí v malém množství do konečků a nečiní to vlasům žádné problémy, někomu to naopak vlasy příliš zamastí a ty pak pramínkovatí. V tom případě můžete vyzkoušet snížit množství aplikovaného oleje. Pokud i tak to nebude vláskům vyhovovat, jednoduše si můžete dělat olejové zábaly, které pak smyjete, a jednou měsíčně není od věci přidat ho do vlasové masky. Mezi nejlépe osvědčené oleje patří:

  • Panenský olivový olej lisovaný za studena - pro začátek stačí. Je však hodně těžký, proto doporučuji nanášet jen malé množství po každém mytí do konečků vlasů.
  • Jojobový olej - hodně chválený a vzácný( cena tomu také odpovídá). Opět však patří mezi těžší oleje, takže doporučuji  nanášet v malém množství.
  • Kokosový olej - na tomto fóru hodně oblíbený. Lehoučký, s podmanivou kokosovou vůní ( vhodný jako přídavek do jídel) a cenově přístupný. POZOR! Občas vysušuje, nejlepší je nanášet ho na vlhké vlasy.
  • Ricinový olej - nesmírně hustý olej. Doporučujeme nanášet v nepatrném množství do konečků vlasů. Svou konzistencí vhodný k odličování pleti.
  • Meruňkový olej - skvěle se vsákne do vlasů, je lehoučký a vhodný i na pleť.
  • Mandlový olej - opět skvěle se vsakující olej, vhodný na pleť.
  • Konopný olej- lehký, dobře se vymývá.
  • Makadamiový olej - olej, který tu hodně vychvaluje naše členka Tree. Málo mastný olej, dobře se vstřebává.
  • Další oleje, které stojí za to vyzkoušet: růžový, šípkový, levandulový, rakytníkový atd. Vyzkoušet také můžete levnější vodičky například od značky Dixi či Luna